अर्कना खातुन,  काठमाडौं २३ असार
नेपाल भरिका सम्पूर्ण मुस्लिम समुदायहरुले बुधबार साँझको चन्द्रमा हेरि बिहिबार आफ्नो परम्परा अनुसार हर्षोल्लासका साथ पवित्र पर्व ईद उल फित्र मनाउँदै छन् बुधबार सरकारी बिदा तोकिएता पनि बिहिबार ईद पर्व परेको हुनाले आज सरकारले सार्वजनिक बिदा दिएको हो हिजो बेलुकिको चन्द्रमा हेरि एक महिने व्रत सकिएको

यो पर्वमा र्इस्लाम धर्मावलम्बीहरूले आजको दिन बिहान नुहाईधुवाई गरी आफ्ना गच्छ अनुसार नयाँ नयाँ कपडा लगाइ मस्जिद वा इदगाहमा भेला भई ईदको नमाज(प्रार्थना) पढ्छन्  मस्जिदमा एकआपससँग गला मिलाई र्इदको शुभकामना आदान प्रदान गर्छन् नमाज अघि हरेक मुस्लिमले आफ्ना तर्फबाट धर्मगुरु या मस्जिद कमिटीले तोकेको रकम (सदफित्र) बुझाउँछन्   उक्त रकम गरीब, असहाय अनाथलाई दिइने परम्परा रहेको

र्इदको नमाजपछि आफन्त, इस्टमित्र, छिमेकी साथीभाइलाई बोलाएर सेवाई तथा मिठा मिठा पकवान बनाएर खाने खुवाउने गरिन्छ ठूलाबडाले आफू भन्दा सानालाई नगद वा उपहार स्वरुप ईदि तथा आशिर्वाद दिने गरेका छन्

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.